• de
  • pl

Warsztaty podczas seminarium „Ukraina – Polska – Niemcy: historia Europy w dialogu” w Wiesbaden

Nowa sytuacja w Europie zapoczątkowana przez rosyjską inwazję na Ukrainę w 2022 roku była bardziej zaskakującym wydarzeniem dla społeczeństw Europy Zachodniej niż mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika to między innymi z odmiennej świadomości historycznej i różnych perspektyw na historię Europy. Seminarium „Ukraina – Polska – Niemcy: europejska historia w dialogu”, które odbędzie się w Wiesbaden w dniach 28-29 czerwca 2024 r., będzie okazją do dyskusji o tym, jak mogłyby wyglądać w Niemczech lekcje historii Europy Wschodniej w kontekście nowych wyzwań stojących przed Europą.

Członkowie Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej wezmą udział w seminarium podczas dwóch warsztatów.

W sobotę, 29 czerwca, w godzinach od 9.00 do 11.00, tematyka polsko-niemiecka zostanie zaprezentowana w referatach oraz dyskusji. Następnie od 14.15 do 15.00, będziemy dyskutowali o projekcie podręcznikowym „Europa – Unsere Geschichte / Europa. Nasza historia” jako przykładzie bilateralności w nauczania historii.
Uczestnicy obu warsztatów:

Frauke Hagemann (zastępca kierownika projektów edukacyjnych, Eduversum GmbH)
Profesor dr Hans-Jürgen Bömelburg (Instytut Historii, Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen, niemiecki współprzewodniczący Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej)
prof. dr Igor Kąkolewski (Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie)
dr Dominik Pick (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, polski sekretarz Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej)
Dr Marcin Wiatr (Leibniz Institute for Educational Media | Georg Eckert Institute, Braunschweig, niemiecki sekretarz Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej)

Więcej informacji i cały program można znaleźć na stroni Fundacji Konrada Adenauera