• de
  • pl

Podsumowanie konferencji jubileuszowej w roku 2022

W trakcie jubileuszowej konferencji, która odbyła się w dniach 30.06.2022–2.07.2022 r. na Uniwersytecie Warszawskim, Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa dokonała bilansu 50 lat udanego polsko-niemieckiego dialogu naukowego, zaprezentowała czwarty tom wspólnego podręcznika „Europa. Nasza historia / Europa – Unsere Geschichte” oraz poddała dyskusji przyszłe zadania podręczników szkolnych – także w szerszym ujęciu odnoszącym się do edukacji historycznej w muzeach, miejscach spotkań i mediach elektronicznych.

W jubileuszowej konferencji nt. „W dialogu. Nowe wizje nauczania historii” wzięli udział historycy, dydaktycy i nauczyciele z Niemiec, Polski i innych sąsiednich krajów europejskich. W centrum debat znalazły się ponadnarodowe podręczniki i proces ich tworzenia, aktualne wyzwania dla nauczania historii w Polsce, Niemczech i Europie, a także działania innych dwustronnych komisji podręcznikowych, praktyków z zakresu edukacja muzealnej i działalności miejsc spotkań. Zaprezentowany został także czwarty tom z serii wspólnych podręczników „Europa. Nasza historia / Europa – Unsere Geschichte”, w której powstaniu Komisja odegrała znaczącą rolę. Podczas konferencji zaprezentowany został film historyczny autorstwa Piotra Witka i Ewy Solskiej, ukazujący podróż studyjną członków Komisji Podręcznikowej po Zamojszczyźnie w 2018 roku, połączoną z czytaniem krajobrazu.  

Konferencja zwróciła uwagę Komisji na nowe obszary humanistyki poszukującej, jakimi Komisja chce intensywniej zajmować się w przyszłości, na przestrzenie poznania i edukacji muzealnej oraz kreatywne poznawanie i analizowanie istotnych dla procesu nauczania obrazów przeszłości poprzez sztuki piękne, literaturę i film.

Więcej na temat konferencji:

Wywiad ze współprzewodniczącą prof. Violettą Julkowską Budujemy świadomość historyczną (uniwersyteckie.pl)