• de
  • pl

Nigdy więcej wojny! (Edycja 2)

Od II wojny światowej minęło prawie osiemdziesiąt lat. Wydawać by się mogło, że jest to już temat zamknięty dla młodych ludzi. Jednak wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że uczenie się na doświadczeniach historycznych staje się coraz bardziej istotne. Młodzi ludzie musza dziś samodzielnie znaleźć odpowiedź na pytanie o wpływ wojen na życie ludzkie, ale nie powinni by zostawieni z tym pytaniem sam na sam. Powinni oni nie tylko posiadać kompetencje i wiedzę o przeszłości, aby rozwijać empatię wobec wszystkich ofiar wojny, ale przede wszystkim rozumieć różnice w postrzeganiu historii w różnych krajach. Jest to jeden z celów działania Grupy Roboczej Nauczycieli i Nauczycielek przy Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

Zasada wielu perspektyw znajduje się u podłoża polsko-niemieckiego projektu podręcznikowego „Eurpa. Nasza historia” dla klas 5-8 szkól podstawowych w Polsce i klas 7-10 w Niemczech. We oparciu o podręcznik młodzi ludzie z Polski i Niemiec po raz drugi zbiorą się w Krzyżowej by za pomocą sztuki przedstawić minione doświadczenia historyczne, poznać historię rodziny von Moltke oraz różne doświadczenia mieszkańców Śląska postrzegających się jako Polacy, Niemcy, Ślązacy czy Czesi.

Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Krzyżowa, Instytutem Leibnitz ds. Mediów Edukacyjnych w Brunszwiku, Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz International Delphic Council e.V. przez pięć polskich i niemieckich szkół, których nauczyciele są członkami Grupy Roboczej Nauczycieli i Nauczycielek: Wiesława Araszkiewicz, Szkoła im. Piotra Skargi w Szamotułach, Volker Habermaier, Georg-Büchner-Gymnasium Rheinfelden, Katarzyna Moskiewicz, Liceum im. Marii Magdaleny w Poznaniu, Aneta Popławski, Szkoła Podstawowa nr 19 Szczecin, Stephan Theilig, Oberbarnimschule Eberswalde.

Druga edycja projektu odbyła się w Krzyżowej w dniach 18-22.06.2023 r.