• de
  • pl

Nierówne pamięci. Niemcy i Polacy w XIX i XX wieku. Dydaktyka polsko-niemieckich miejsc pamięci

Książka nawiązuje do projektu polsko-niemieckich miejsc pamięci, który został zrealizowany w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Na podstawie dziewięciu tomów naukowych na temat polsko-niemieckich miejsc pamięci opracowano jeden tom do użytku szkolnego zatytułowany „Nierówne pamięci”. Został on opublikowany w 2023 r. przez Wochenschau Verlag w języku niemieckim: Ungleiche Erinnerungen.

Jak piszą redaktorzy tomu: „Niemców i Polaków łączy długa i burzliwa historia. Ich kultury pamięci są ściśle splecione i połączone miejscami pamięci. Niniejszy tom zbiera główne punkty orientacyjne tej wspólnej przeszłości i przygotowuje je na potrzeby lekcji szkolnych historii. Publikacja skierowana jest do nauczycieli wszystkich typów szkół. Praktyczne sposób tworzenia materiałów zawiera liczne sugestie i materiały dydaktyczne, które można łatwo wdrożyć do użytku szkolnego i które dostarczają nowych impulsów do zajmowania się tym tematem. W ten sposób uczniowie mają okazję zająć się wspólnymi wspomnieniami dwóch europejskich sąsiadów”.

Podręcznik powstał przy współpracy członków grupy roboczej nauczycieli Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej: Volkera Habermeiera z Georg-Büchner-Gymnasium Rheinifelden, Joanny Pick z Alexander-von-Humboldt-Gymnasium w Berlinie, Vereny Laubinger z Abendgymnasium Göttingen oraz Fridericha Huneke z Uniwersytetu w Hanowerze.

W tom zaangażowani byli także członkowie Komisji Podręcznikowej: prof. em. Hans-Henning Hahn z Uniwersytetu w Oldenburgu, prof. Holger Thünemann z Uniwersytetu w Münster oraz były przewodniczący Komisji prof. Robert Traba z Polskiej Akademii Nauk.