• de
  • pl

»Teraźniejszość przeszłości w muzeach i miejscach pamięci«: konferencja w Berlinie i Ravensbrück

Zdjęcie: „Niosąca”, rzeźba Willa Lammerta nad jeziorem Schwedt z widokiem na miasto Fürstenberg. Fotograf: © Britta Pawelke, Miejsce Pamięci Ravensbrück, 2009 r.

Działania związane z pielęgnowaniem pamięci historycznej stoją w obliczu zmian społecznych przed ciągłym zadaniem analizy i aktualizacji. Podczas zorganizowanej w dniach 23-25 maja 2024 r. w Miejscu Pamięci Ravensbrück konferencji Wspólnej Polsko-Niemieckiej oraz Wspólnej Czesko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej na temat „Teraźniejszość przeszłości w muzeach i miejscach pamięci” członkowie obu bilateralnych gremiów, eksperci ds. realizacji wystawienniczych, nauczycielki i nauczyciele oraz młodzi ludzie z Niemiec, Polski i Czech dyskutowali nad aktualnymi zmianami dotyczącymi pamięci a także podjęli refleksję nad specyfiką treści i form upamiętniania.

Pojęcie narracji podręcznikowej zostało w ostatnich latach poszerzone o nowe sposoby narracji przeszłości w oparciu o literaturę, sztukę, film i współczesne media, w tym również edukacyjne. W tym szerokim spektrum reprezentacji przeszłości nie mogło podczas naszej konferencji zabraknąć refleksji na temat różnych kultur wystawienniczych i ich miejsca w edukacji szkolnej. Podjęliśmy więc tematykę budowania dialogicznej narracji muzealnej zdolnej do reprezentacji przeszłości oraz atrakcyjnej dla współczesnych odbiorców, szczególnie młodzieży szkolnej. Jednocześnie udało się wyjść poza stricte bilateralny kontekst i uwzględnić perspektywy badań i bieżących prac obu Komisji Podręcznikowych.

Konferencję rozpoczęła uroczystość wręczenia Nagrody im. Marii Wawrykowej, którą w tym roku Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa przyznała prof. dr hab. Annie Wolff-Powęskiej. Uroczystość odbyła się w gościnnych progach Przedstawicielstwa Kraju Związkowego Brandenburgia w Berlinie.

Szczegółowy raport z konferencji zostanie opublikowany po wakacjach.

Konferencja zorganizowana została przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową oraz Wspólną Niemiecko-Czeską Komisję Podręcznikową we współpracy z Miejscem Pamięci Ravensbrück, Instytutem Mediów Edukacyjnych Leibniza | Instytutem Georga Eckerta w Brunszwiku oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konferencja współfinansowana była przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wybrane zdjęcia

(© Aureliusz M. Pędziwol)