• de
  • pl

Nigdy więcej wojny!

Od II wojny światowej minęło prawie osiemdziesiąt lat. Długość życia całego pokolenia. Mimo tak długiego odstępu czasu, II wojna światowa jest nadal szeroko dyskutowanym tematem pomiędzy wieloma narodami w Europie: Polacy i Niemcy nie są wyjątkami. Nie ma wątpliwości, że przyszłe pokolenia będą kontynuować te aktualne debaty, ale – w perspektywie wojny w Ukrainie – w zupełnie innym kontekście historycznym i społecznym. Tym bardziej, młodzi ludzie nie powinni by zostawieni sam na sam z tymi debatami. Powinni oni nie tylko posiadać kompetencje i wiedzę o przeszłości, aby rozwijać empatię wobec wszystkich ofiar wojny, ale przede wszystkim powinni zrozumieć różnice w postrzeganiu historii w różnych krajach, ponieważ to zrozumienie jest najważniejszym narzędziem zapobiegania wojnom w przyszłości.

Projekt został zrealizowany w roku szkolnym 2021/2022, jako projekt pilotażowy wymiany międzyszkolnej z udziałem sześciu członków Grupy Roboczej oraz ich szkół we współpracy z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz International Delphic Council e.V.: Wiesława Araszkiewicz, Szkoła im. Piotra Skargi w Szamotułach, Małgorzata Glinka, Szkoła im. Willy Brandta w Warszawie, Volker Habermaier, Georg-Büchner-Gymnasium Rheinfelden, Katarzyna Moskiewicz, Liceum im. Marii Magdaleny w Poznaniu, Joanna Pick, Alexander-von-Humboldt-Gymnasium w Berlinie, Stephan Theilig, Oberbarnimschule Eberswalde.

W roku 2022/2023 kontynuujemy realizację projektu w Krzyżowej oraz rozpoczynamy współpracę z Saksońskimi Miejscami Pamięci, w celu implementacji projektu w miejscach pamięci w Pirnie, Dreźnie i Bautzen. Udział w projektach jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych szkół.

Wspierając dialog między młodymi ludźmi z Polski i Niemiec Grupa Robocza Nauczycieli i Nauczycielek pracuje nad innowacyjną inicjatywą kształcenia młodych ludzi łączącą w sobie naukę szkolną na podstawie podręcznika „Europa. Nasza historia/Europa. Unsere Geschichte”, międzynarodową wymianę międzyszkolną oraz artystyczne środki wyrazu, pozwalające uczniom przetransferować wiedzę szkolną na zrozumiałe dla nich emocje i wrażenia.

W pierwszej fazie projektu uczestniczący nauczyciele wspólnie wybrali materiały, tematy oraz opracowali zadania dla uczniów do wykonania we współpracy z kolegami i koleżankami z drugiego kraju. W drugiej fazie uczniowie na lekcjach historii zapoznawali się z wybranym materiałem oraz podejmowali współpracę online ze szkołą partnerska. Innowacyjne było w tym kontekście wykorzystywanie identycznych materiałów oraz realizacja identycznych zadań. Pozwoliło to uczniom na lepsze zrozumienie różnic w postrzeganiu historii w obu krajach oraz nawiązanie pierwszego kontaktu. W trzeciej fazie projektu wybrana grupa uczniów z każdej szkoły wzięła udział w czterodniowych warsztatach z artystami w Krzyżowej. W dziedzinie malarstwa, grafiki komputerowej, fotografii oraz teatru rozwinęli oni twórczo wiedzę pozyskaną na lekcji historii.